Czy na pewno wiemy, jak prawidłowo przechowywać żywność?
Okazuje się, że jednak nie do końca… Przechowujemy je w opakowaniach, które nie nadają się do tego celu. Jakie więc znany oznaczenia i w czym będzie bezpieczna nasza żywność? Na to pytanie odpowiada nasza dietetyczka Zuzanna Nowak – Dietetyka holistyczna.
Oznaczenia, jakie możemy znaleźć na opakowaniach to:
01/1 PET – Politereftalan etylenuTo najczęściej występujące oznaczenie, które możemy znaleźć głównie na butelkach z wodą, czy napojami, ale także na pojemnikach z sypkimi produktami, czy na słoikach z dżemem. Nie należy wykorzystywać powtórnie opakowań z oznaczeniem PET, gdyż mogą one powodować przedostawanie się szkodliwych substancji do żywności.
02/2 HDPE – Polietylen dużej gęstościZ tego tworzywa wykonane są np. opakowania na mleko. Można w nich bezpiecznie przechowywać żywność.
03/3 PVC – Polichlorek winyluPVC (choć potocznie mówimy PCV) służy głównie do produkcji foli spożywczej. Prawdą jest, że wytwarzają szkodliwe substancje, ale tylko jeśli są spalane w nieodpowiednich temperaturach, czyli w piecu, czy na ognisku.
04/4 LDPE – Polietylen małej gęstościZ tego tworzywa wytwarza się głównie plastikowe worki, pojemniki i butelki. Można w nich przechowywać żywność.
05/5 PP – PolipropylenZ PP wykonuje się głównie zabawki dla dzieci, ale także pojemniki na żywność.
06/6 PS – PolistyrenPolistyren, to przede wszystkim styropian. Badania potwierdzają, że temperatury powyżej 70 stopni Celsjusza mogą powodować przenikanie szkodliwych substancji do żywności.
07/7 INNE/OTHER Są to tworzywa, w przypadku których warto zachować szczególną ostrożność, bo mogą one zawierać szkodliwe związki!