Wspólnie ze Śląskim Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS – Liderem Regionalnym oraz partnerem Miastem Częstochowa, z udziałem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego odbyło się spotkanie, w czasie którego uczestnicy rozmawiać o:
- procesie przejścia z opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w środowisku,
- uczestnictwie zarówno samorządów lokalnych, jak sektora pozarządowego w realizacji polityki spójności UE, gdzie w nowym okresie programowania EFS+ przewidziano szczególne miejsce dla usług społecznych w nurcie deinstytucjonalizacji,
- Rekomendacjach Krajowych, na bazie których wypracujemy Rekomendacje Regionalne dla województwa śląskiego uwzględniając specyfikę regionu.
DEINSTYTUCJALIZACJA, czyli co?
Deinstytucjanolizacja (DI) to proces zwiększania dostępności usług społecznych w środowisku lokalnym:
– opiekuńczych
– pielęgnacyjnych,
– asystenckich
– mieszkaniowych
To oznacza, że realizuje się je poza instytucjami pobytu całodobowego, a w konsekwencji eliminowania potrzeby ich funkcjonowania w kształcie który znamy.
DEINSTYTUCJONALIZACJA kogo dotyczy?
W dłuższej albo krótszej perspektywie każdego z nas, naszych bliskich, sąsiadów oraz określonych grup osób, które już teraz potrzebują lub będą potrzebować wsparcia w rozpoczęciu albo powrocie do jak najbardziej niezależnego życia.
DLACZEGO POTRZEBUJEMY DEINSTYTUCJONALIZACJI?
- Ponieważ każdy i każda z nas – bez względu na rodzaj trudności, których doświadcza w sposób stały lub okresowy – ma prawo do niezależnego życia, do decydowania o własnym życiu, do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie.
- Ponieważ żadne dziecko nie powinno dorastać w placówce całodobowej. Dzieci mają prawo do życia w rodzinie.
- Ponieważ w ciągu najbliższych 15 lat liczba osób w wieku 75+ podwoi się. System instytucjonalny nie będzie w stanie na te zwiększające się potrzeby odpowiedzieć. Jednocześnie dziś – mimo że ok 90% osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu otrzymuje wsparcie tylko od swoich rodzin – system wsparcia dla rodzin praktycznie nie istnieje.
Cezary Miżejewski, Prezes WRZOS – Strategia Rozwoju Usług Społecznych – polityka publiczna na lata 2021-2030 – Rekomendacje Krajowe deinstytucjonalizacji.
CZEGO POTRZEBUJEMY, BY WDROŻYĆ PROCES DEINSTYTUCJONALIZACJI?
- Rządowej strategii oraz regionalnych i lokalnych planów działań, zawierających konkretne propozycje zmian i konkretny harmonogram.
- Spójnych działań w obszarze zdrowia i polityki społecznej, a w przypadku dzieci również w obszarze edukacji.
- Konkretnych zmian prawnych, pozwalających wdrażać nowe rodzaje usług.
- Nowych rozwiązań w zakresie finansowania usług ze środków publicznych.
- Dobrze wynagradzanych i przygotowanych pracowników zawodów pomocowych.
- Partnerstwa – integrowania zasobów i potencjałów podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych.
- Uruchomienia działań teraz i nie odraczanie ich w nieskończoność; proces DI jest wieloletni, więc musi być rozłożony w czasie.
Prezentowane były również dobre praktyki w obszarze realizacji usług społecznych świadczonych przez PES/PS.
Pierwszym prelegatem był Jan Strączyński, ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy “Agape”, który zapoznał uczestników seminarium z innowacyjną metodą pracy z osobami w kryzysie bezdomności. Jej głównym celem jest motywacja osób doświadczających bezdomności ulicznej do zmiany aktualnej sytuacji życiowej.
Kolejna uczestniczka Konferencji, Lilianna Ociepa – Kaźmirek, prezeska Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej, opisywała jak działają jej ośrodki, wspominała również o dużym zaangażowaniu swoich pracowników w pomoc podopiecznym.
Na koniec konferencji odbyła się debata, którą prowadziła Prezes Fundacji Dla Rozwoju, Marta Zmitrukiewicz.
Panel ekspercki dotyczył “Planowania usług społecznych w województwie Śląskie (szanse i wyzwania)”.
Uczestniczyli w niej:
- Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach,
- dr Mariola Mirowska, Kierownik Katedry Polityki Społecznej, Pracy Socjalnej i Turystyki Uniwersytetu, im.Jana Długosza w Częstochowie
- Artur Szmaciarski, Kierownik Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Częstochowie
- Elżbieta Ferenc, Przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego w Częstochowie, Prezes Fundacji Chrześcijańskiej “Adullam”
- Małgorzata Mruszczyk, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
FB Fundacja Dla Rozwoju
https://www.facebook.com/fundacjadlarozwoju
Seminarium odbyło się w ramach projektu „SUS-Sektor Usług Społecznych” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.